Kurs fotografii poznań

Witaj na blogu warsztatów fotograficznych Widzieć więcej!

Nasi absolwenci: Monika Strzelecka – 7 pytań

Niedawno prezentowaliśmy portfolio Moniki. Możecie obejrzeć je tutaj. Dziś zapraszamy na krótki wywiadu z autorką.


monika_strzelecka_portfolio_1


Monika, czy do sesji przygotowujesz się długo i starannie, czy w trakcie robienia zdjęć idziesz na żywioł?  

MONIKA STRZELECKA: Fotografuję głównie dzieci. W związku z tym sposób pracy narzuca się sam. Nawet najlepiej przygotowana sesja i tak ulegnie spontanicznej modyfikacji idąc w kierunkach zupełnie nieprzewidywalnych :) . Najczęściej więc idę na żywioł. Owszem, bywa że robię sesje stylizowane, ale polega to głównie na przygotowaniu akcesoriów do sesji. Sam jej przebieg to już pełen spontan :) .

Twój ulubiony obiektyw to …  
50mm f/1.4. Bardzo lubię jego piękne rozmycia, gdy fotografuję na maksymalnie otwartej przysłonie. Chociaż mój ulubiony obiektyw plenerowy to bez wątpienia 70-210 mm f4, „antyk”. Już nie jest produkowany a upolowałam go okazyjnie. I ten obiektyw też zabrałabym na bezludną wyspę :) .

Studio czy plener? Gdzie wolisz fotografować? 
Plener, plener i jeszcze raz plener. Czasami zmuszona jestem robić zdjęcia w studio, ale to nie jest to, co lubię.

A światło? Preferujesz naturalne czy sztuczne? 
Konsekwentnie – światło naturalne. Światło zastane, wpadające przez okno, cudownie miękkie światło, malujące jak żadne inne. Światło otwartego cienia – przepiękne światło plenerowe. Czasami jednak i sztuczne światło bywa wdzięczne, szczególnie gdy podkreśla urodę złapanej chwili.

Fotograf, którego zdjęcia wywarły na Tobie szczególne wrażenie to … 
Jest wielu takich, których fotografiom zawdzięczam przyspieszone bicie serca. Na pewno muszę wymienić tu Diane Arbus i Sally Mann. Do ich zdjęć wracam wciąż i wciąż. I nie potrafię wybrać jednej z nich, obie jednakowo na mnie oddziałują swoimi pracami.

Od czego zaczęła się Twoja przygoda z fotografią? 
Od pojawienia się mojej córki. Wcześniej nie miałam z fotografią zupełnie nic wspólnego. Nawet podstawowe fotograficzne pojęcia jak przysłona, ISO, czas otwarcia migawki – były dla mnie niezrozumiałe a sama fotografia jawiła mi się jako wiedza tajemna.

Lubię fotografować bo … …  
Myślę, że najlepiej ujął to Garry Winogrand, który powiedział: „Fotografuję, żeby się przekonać, jak to będzie wyglądało na odbitce.” Otóż to. Poza tym fotografuję, bo jestem chyba bardzo sentymentalna i lubię sobie przypominać jak bywało. A że pamięć ludzka bywa zawodna i co gorsza wkradają się do niej przekłamania, patrząc na zdjęcie mogę być pewna, że trafiłam dokładnie na tę chwilę.


Więcej zdjęć z portfolio Moniki znajdziecie w osobnym wpisie tutaj.

monika_strzelecka_portfolio_4

Tagi: , ,

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
  Poinformuj znajomych o tym wpisie!
    Facebook

Dodaj komentarz


*
Najbliższe terminy warsztatów:

08-09.12.2018.
Podstawy fotografii
Zajęcia: sobota i niedziela

14-15.12.2018.
Podstawy fotografii
Zajęcia: piątek i sobota


 Zdjęcia oraz pozostała zawartość strony są chronione prawem autorskim. Wykorzystywanie ich bez zgody autora jest naruszeniem prawa.
Copyright Widziecwiecej.pl | Blog Theme Created by LJP & SLR Lounge